Tuleje elastyczne- czym się wyróżniają na tle innych?

produkcja

Tuleje elastyczne- czym się wyróżniają na tle innych?

Posted On16 grudnia 2023 0

Tuleje zwane są również jako rękawy, a tym, co je wyróżnia jest ich charakterystyczny kształt. Są one skonstruowane w taki sposób, że w ich wnętrzu znajduje się specjalny, najczęściej metalowy rdzeń, który jest podstawą takiego wyrobu. Z kolei najbardziej zewnętrzną częścią tulei jest jej powłoka, która w praktyce może mieć bardzo różne właściwości, co w dużej mierze wynika także z tego, z jakiego materiału została ona wykonana. Tuleje w zależności od swojego zastosowania mogą mieć różną wielkość, rdzeń może mieć różny rozmiar, a także sama powłoka może mieć grubość od 4 do nawet 120 mm. Jakie powłoki należą do tych zdecydowanie najczęściej wybieranych?

Powłoki poliuretanowe- co je wyróżnia?

Jednym z popularniejszych i częściej stosowanych rozwiązań jest pokrywanie tulei oraz walców elastomerami. Specjalistyczne powłoki wykonuje firma Hannecard, która od lat zajmuje się opracowywaniem własnych, autorskich mieszanek, które służą do pokrywania walców, wałów oraz tulei powłokami o specjalistycznych zastosowaniach. Pokrycia elementów mogą być też wykonywane na specjalne zamówienie konkretnej firmy.

Powłoki wykonywane z elastomerów to jedynie jedna z możliwości, jednakże do ich największych zalet należy też bardzo dobra odporność mechaniczna, a także wytrzymałość na kurczenie się i rozkurczanie. Bardzo dobrze zachowują one swoją pierwotną formę i są odporne na wszelkie ewentualnie odkształcenia. W zależności od potrzeb- mogą one mieć różną sprężystość, a dodatkowo są bardzo odporne na kontakt ze smarami czy też substancjami o dużej oleistości. Stanowią więc połączenie czegoś, co elastyczne z czymś, co wytrzymałe i praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Rękawy mogą być także wykonywane z różnego rodzaju mieszanek gumowych

Do pokrywania walców czy tulei wykorzystuje się tak naprawdę wszystkie rodzaje gumy- zarówno naturalnej jak i syntetycznej. Można w dość dużym zakresie manewrować twardością i sprężystością takiej powłoki, co przekłada się także na jej trwałość. Taka powłoka ma szansę niemalże perfekcyjnie przylegać do rdzenia, co dodatkowo redukuje występowanie ewentualnych pęknięć na jego strukturze. W procesie produkcji można także uzyskać bardzo dobrą przyczepność pomiędzy zwojem, a samym rękawem. Mieszanki gumowe są powszechnie stosowane i bardzo często wybierane do różnorodnych zastosowań.

Powłoki mogą być w pełni przystosowane do zadań, jakie mają pełnić. W zależności od potrzeb mogą mieć całkowicie chropowatą powierzchnię lub też idealnie gładką. Na ich powierzchni może się znajdować charakterystyczna struktura usprawniająca ich działanie w ramach całego parku maszynowego.

https://www.hannecard.pl/