Trening na rowerze – o czym należy pamiętać?

Bez kategorii

Trening na rowerze – o czym należy pamiętać?

Posted On27 czerwca 2017 0

W związku z tym, że przyszło lato, coraz więcej osób przesiada się z samochodów na rower. Jest to środek transportu dostępny dla każdego, a cena jego kupna jest bardzo niska. Można nawet kupić używany rower, a następnie go dowolnie odrestaurować. Oprócz tego, że jest to tani środek transportu, to również ma duży wpływ na sylwetkę. Dzięki niemu zgubisz zbędne kilogramy, wystarczy tylko, że odpowiednio zastosujesz się do zasad, o których powinieneś pamiętać podczas treningu.

Systematyczność

W większości sportów, podstawowym elementem jest systematyczność. Jeśli zdecydujesz się na poważne treningi, musisz pamiętać, aby jeździć codziennie, albo chociaż co drugi dzień. Nie rzucaj się od razu na długie dystanse. Powoli zwiększaj dystans i z czasem będziesz mógł jeździć dłużej i dalej. Na początek wystarczy, że będziesz jeździł przez pół godziny. Jest to absolutne minimum, aby Twój organizm zaczął spalać tłuszcz.

 

Interwały

Żeby osiągnąć jeszcze lepsze efekty, możesz postawić na trening interwałowy. Na samym początku, pedałuj delikatnie przez około 20 minut. Pamiętaj aby tempo było spokojne i umiarkowane. Aby jak najlepiej je zmierzyć, warto zainwestować w pulsometr. Po 20 minut możesz zacząć przyspieszać. Pedałuj z całych sił tak, a następnie wróć do wolniejszej jazdy. Cały cykl powtórz kilka razy w zależności od czasu i odległości, jaki przeznaczysz na trening. Pamiętaj, żeby przed treningiem zrobić rozgrzewkę, a po nim odpowiedni stretching.

Odpowiedni rower i ubiór

Zarówno Panowie jak i Panie muszą pamiętać o odpowiednim ubiorze na rower. Przede wszystkim należy zadbać o dobre spodnie. Powinny być dopasowane na tyle, aby nie wkręciły się w łańcuch. Aby zapewnić jeszcze większy komfort, powinny zawierać specjalną wkładkę. Takie spodnie dobrej jakości można znaleźć na stronie www.am-cycling.com/product-category/womens-cycling-apparel. Jeśli chcemy kupić rower, musimy zastanowić się jak często będziemy trenować, a także jakie tereny wybierzemy. Jeśli decydujemy się na standardowe trasy, bez większych wzniesień, to przyda Ci się rower szosowy. Dodatkowo jest lekki i wymusza pochyloną sylwetkę. Na bardziej zróżnicowanym terenie, takim z pagórkami czy szutrowymi drogami, przyda się rower crossowy. Jest to tower uniwersalny, a jego konstrukcja, a także materiały stłumią wstrząsy. Oprócz tego chodzą amortyzatory przedni i tylni, które zwiększają komfort jazdy.

Gdy opanujesz podstawy

Jeśli masz już doświadczenie, możesz zacząć szlifować swoją formę. Pamiętaj, aby w trakcie jazdy naciskać pedał przednią częścią stopy. Dzięki temu szybciej spalisz kalorie, a także zaangażujesz więcej mięśni. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zainwestować w specjalne pedały i buty SPD, które przeznaczone są do rowerów górskich i szosowych. Różnica pomiędzy specjalnymi butami, a tradycyjnymi pedałami polega na tym, że nie tylko naciskasz na pedał, ale także ciągniesz go do góry. Dzięki temu angażujesz coraz więcej mięśni a trening będzie jeszcze bardziej efektywny.