Relaks w saunie – jak poprawnie saunować?

hotel , relaks

Relaks w saunie – jak poprawnie saunować?

Posted On12 sierpnia 2022 0

Sauna to przestrzeń, w której można się zrelaksować, odprężyć i odpocząć od zgiełku życia. Korzystanie z sauny ma wiele zalet. Ciepło w pomieszczeniu może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i tętno, a para może pomóc w otwarciu dróg oddechowych. Ponadto osoby, które mają problemy z oddychaniem lub astmą, mogą łatwiej oddychać w saunie. Warto jednak wiedzieć, że zdrowe saunowanie wiąże się z przestrzeganiem kilku bardzo ważnych zasad, które dokładnie określają poszczególne etapy saunowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zalet saunowania oraz jak poprawnie saunować, zapoznaj się z poniższym artykułem!

 

Zdrowe saunowanie – korzyści płynące z korzystania z sauny

Na samym początku warto zaznaczyć, że sauna może przynieść korzyści zdrowotne dla naszego organizmu tylko wtedy, gdy będziemy mogli wykluczyć u naszej osoby przeciwwskazania takie jak np. choroby układu krążenia, żylaki czy stany zapalne, wirusowe i bakteryjne skóry. W przypadku gdy z którekolwiek z przeciwwskazań wystąpi w naszym organizmie, pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z sauny, ponieważ może to pogorszyć stan naszego zdrowia. Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, powinniśmy regularnie saunować, ponieważ oprócz chwili relaksu, poprawne saunowanie związane jest z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Zdrowe saunowanie wzmacnia organizm, wpływa na witalność oraz ma korzystny wpływ na pracę układu krwionośnego. Korzyści oraz właściwości sauny zależą przede wszystkim od jej rodzaju. Wyróżnić możemy:

  • Saunę suchą, która charakteryzuje się wysoką temperaturą oraz niskim poziomem wilgotności, dzięki czemu podczas jednego spotkania nasz organizm może spalić nawet do trzystu kalorii. Regularne saunowanie z wykorzystaniem sauny suchej pozwala na poprawę pracy serca, wzmocnienie układu odpornościowego oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
  • Saunę parową, w której temperatura jest zdecydowanie niższa, za to wilgotność powietrza wysoka. Sauna parowa jest idealnym sposobem na wejście do świata zdrowego saunowania, ponieważ panujące w niej warunki są łatwiejsze do wytrzymania dla nie przyzwyczajonego organizmu. Sauna parowa posiada te same zalety co sauna sucha, jednak w tym przypadku podczas seansu możemy liczyć na oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawę metabolizmu oraz wydolności organizmu.

 

Zasady poprawnego saunowania

Obecnie zdrowe saunowanie stało się niezwykle popularną metodą relaksu oraz wzmocnienia organizmu. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się jak poprawnie saunować, aby seanse spędzone w saunie nie okazały się stratą czasu. Polskie Towarzystwo Saunowe opublikowało zbiór zasad, dzięki którym każda osoba zarówno początkująca, jak i doświadczona, może sprawdzić czy saunuje w poprawny sposób. Zasady te określają zachowania pożądane w saunach, ale także w obrębie urządzeń około saunowych np. prysznice, w których należy opłukać ciało przed i po wyjściu z sauny. Przestrzeganie zasad, które określają jak poprawnie saunować, pozwala na korzystanie z sauny w bezpieczny dla organizmu sposób.