Maraton dla każdego?

Treningi

Maraton dla każdego?

Posted On2 lipca 2018 0

Maratony to biegi, które swoją historią sięgają jeszcze Starożytności, jak każe tradycja dystans Maratonu ma związek z odległościom jaką przebył grecki żołnierz, aby poinformować Ateńczyków, że odnieśli zwycięstwo pod Maratonem, ale Persowie wsiedli na statki i chcą zaatakować miasto. Żołnierz biegł lądem cały ten dystans chcąc wyprzedzić perskie statki, a po przekazaniu tej wiadomości miał paść martwy.

Na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się bieg, w którym zawodnicy pokonują odległość zbliżoną do tej, która przebył Filippides. Dystans współczesnego biegu maratońskiego jest nieco inny od tego, który miał to przebycia żołnierz (jest dłuższy), ale nadal bieg maratoński potrafi doprowadzić niektórych biorących w nim udział do skrajnego wycieńczenia, kiedy to nogi odmawiają im posłuszeństwa, jednak takie wypadki zdarzają się najczęściej osobom, które zbagatelizują maraton i nie przygotują się do niego odpowiednio.

W zasadzie w maratonie może wziąć udział każdy, nie musi to być nawet osoba, która biegała jak dotąd regularnie. Warunkiem, aby fizycznie być gotowym do maratonu jest podjęcie odpowiedniego treningu, na którego temat można przeczytać tutaj – przygotowania do maratonu od zera. Nawet osoba, która do tej pory nie biegała, ale dziś podjęła decyzję o udziale w maratonie może dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wziąć w nim udział, jednocześnie biegacze, którzy regularnie to robią także powinni skorzystać z rad zawartych w poradniku, bowiem maraton to długi dystans, który wymaga odpowiedniego rozłożenia sił, nawodnienia i utrzymywania tempa, co nawet dla wytrawnych i długoletnich biegaczy okazuje się zadaniem trudnym do wykonania.

Aktualnie maraton to bieg na dystansie około 42 km, jest to dyscyplina olimpijska uznawana za jedną z najtrudniejszych, nie raz zdarza się podczas Igrzysk, że nawet zawodowi atleci nie są wstanie ukończyć maratonu. Maratony rozgrywane amatorsko również mają taką długość i najczęściej także wiążą się ze współzawodnictwem, jednak w tych maratonach największym przeciwnikiem jakiego należy pokonać jest własna słabość, dlatego dla większości osób biorących udział w maratonie liczy się przede wszystkim to, że dobiegną na metę, a to na którym miejscu ma już drugorzędne znaczenie.

Maratony to bieg, w którym może wziąć udział każdy niezależnie od doświadczenia, wieku czy płci, jedyny warunek to odpowiednie przygotowanie się do tego biegu, aby organizm był dobrze do niego przygotowany, a wówczas z pewnością uda się osiągnąć metę.