Keramzyt w ogrodnictwie- jak go wykorzystywać?

budownictwo

Keramzyt w ogrodnictwie- jak go wykorzystywać?

Posted On6 września 2023 0

Keramzyt można znaleźć niemalże w każdym sklepie ogrodniczym i to w mniejszych lub większych workach zależnie od potrzeb. Sama wielkość keramzytowych kulek określana jest jako ich frakcja. Nic więc nie ma w tym dziwnego, że jego wykorzystanie w ogrodzie i do uprawy roślin jest jednym z jego najpopularniejszych zastosowań. Co więcej- materiał ten doskonale sprawdza się w praktyce ze względu na swoje cechy charakterystyczne, które zyskuje w procesie wypalania skały ilastej. Jest to materiał całkowicie naturalny, który jest niepalny i całkowicie mrozoodporny. Nie niszczeje z czasem, ani też nie rozpuszcza się pod wpływem działania wody. Co jeszcze warto wiedzieć o keramzycie?

Dlaczego keramzyt znajduje zastosowanie w ogrodnictwie?

  • Do jego najbardziej pożądanych właściwości należy to, że jest lekki i ma bardzo porowatą strukturę. Dzięki temu dodając go do różnego rodzaju mieszanek glebowych można w prosty sposób doprowadzić tlen do korzeni, co jest ważne i co przeciwdziała procesowi ich gnicia. Patent ten sprawdza się zarówno w przypadku roślin ogrodowych jak i domowych. Keramzyt dodaje się jako rozluźniacz struktury gleby niemalże do wszystkich rodzajów mieszanek, a w szczególności jest on odpowiedni dla roślin, których korzenie są wyjątkowo podatne na gnicie.
  • A jeśli już wymienia się wykorzystanie keramzytu do uprawy roślin to warto także wspomnieć o tym, że keramzyt ogrodniczy jest też wykorzystywany do upraw semi- hydroponicznych. Jest to możliwe ze względu na fakt, że wykazuje duże zdolności kapilarnego podciągania wilgoci we własną strukturę, którą to wilgoć następnie, powoli oddaje korzeniom roślin. Pełni funkcję substratu stabilizującego korzenie, a dodatkowo dostarcza im pożywkę. Warto jednakże pamiętać o wcześniejszym jego odpyleniu, gdyż w przeciwnym razie będzie on podwyższał ph pożywki, którą będziemy stosować do uprawy roślin.
  • Keramzyt ogrodniczy wykorzystuje się też do poprawy jakości gruntu gleby ogrodowej. Większą ilość tego kruszywa można zamówić za pośrednictwem strony- https://leca.pl/produkty/inne-zastosowania/lecar-keramzyt-ogrodniczy-l/. Z wykorzystaniem tego kruszywa można wykonać całą warstwę drenująca, która pozwoli efektywnie odprowadzać nadmiar wody z gruntu i ułatwi wsiąkanie nadmiaru wody w niższe partie gleby. Keramzyt ogrodniczy dodawany do podłoży i do ziemi na rabatach dodatkowo napowietrza ich strukturę przyczyniając się do lepszego i szybszego wzrostu roślin. Keramzyt stosowany w gruncie pozwala ustabilizować glebę i poprawić jej nośność.