Jesteś aktywny fizycznie? Sprawdź jak się odżywiać!

zdrowa dieta
Bez kategorii

Jesteś aktywny fizycznie? Sprawdź jak się odżywiać!

Już nawet sama intuicja powinna nam podpowiadać, że dieta dla sportowców zasadniczo różni się od diety osoby, która prowadzi raczej siedzący tryb życia. Oczywiście, nadal istotne jest, aby była ona zbilansowana i różnorodna po to, aby nie powstawały różnego rodzaju niedobory. Jednakże, regularnie trenując spalamy bardzo wiele energii- trzeba więc jeść w taki sposób, aby tę energię naszemu organizmowi dostarczyć. Dlatego też dieta dla aktywnych powinna zakładać minimum 500 kalorii więcej spożywanych w ciągu dnia właśnie po to, aby tej energii nam nie zabrakło. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z porad dietetyka, który układając jadłospis weźmie pod uwagę także szereg innych, indywidualnych zmiennych jak nasz wiek czy nasza waga wyjściowa, a także ewentualne dolegliwości zdrowotne.

Dieta w trakcie ćwiczeń- ile powinno być w niej węglowodanów?

Szacuje się, że około połowa przyjmowanych w ciągu dnia kalorii powinna pochodzić z węglowodanów. Tłuszcze to 30%, a kolejne 15% to białko. Mając na myśli węglowodany głównie bierze się pod uwagę cukry złożone, które nie tylko dodają energii, ale też równomiernie ją uwalniają w naszym organizmie przez dłuższy czas. Do węglowodanów złożonych zaliczymy ciemne pieczywo, brązowy ryż oraz makarony, a także kasze. Tymczasem, na pewno powinniśmy unikać cukrów prostych, które stanowią właściwie puste i bezwartościowe kalorie. Nie trzeba w całości rezygnować z cukrów prostych, jednakże ich spożycie powinno być ograniczane. Tym bardziej, że przyczyniają się do nadwagi, a także mogą być powodem powstawania cukrzycy.

Jakże ważne tłuszcze oraz białka

Tłuszcze są nieodłącznym elementem naszego pożywienia, są nam też niezbędne do tego, aby budować tkanki naszego organizmu. Najzdrowsze są nienasycone kwasy tłuszczowe, które określa się jako kwasy omega 3 i 6. Warto więc spożywać pokarmy, które je zawierają. Komponując posiłki warto także wybierać oleje roślinne, jednymi z najzdrowszych olejów są oleje pozyskiwane ze słonecznika, pestek dyni czy też olej lniany i oliwa z oliwek. Dieta sportowca powinna natomiast zawierać mniejsze ilości tłuszczów nasyconych. Dlatego wprowadzając mięso do swojego jadłospisu najlepiej wybierać jego chudsze i bardziej lekkostrawne odmiany, a więc kurczaka, indyka, królika czy cielęcinę. Odradza się natomiast tłuste mięsa typu wieprzowina, gęś czy kaczka.

W diecie nie można też zapominać o białku. Jego proporcje mogą być inne dla osób, które chcą mocno rozbudować swoją masę mięśniową- w takim przypadku polecana jest nawet dieta wysokobiałkowa. Najlepszym źródłem zdrowego białka są produkty mleczne takie jak kefir czy jogurty. Na pewno warto też pamiętać o rybach oraz o chudym mięsie. Posiłki, które mają w sobie duże ilości białka najlepiej przyjmować bezpośrednio po treningu. Lekkostrawne węglowodany złożone będą natomiast polecane jako ostatni posiłek przed wyjściem na trening. Więcej informacji na temat diety dla sportowców znajdziecie na stronie https://projektzdrowie.info/diety/dieta-dla-aktywnych/.