Jaki sprzęt kupić do pierwszej wspinaczki?

Treningi

Jaki sprzęt kupić do pierwszej wspinaczki?

Nie możesz oderwać się od ścianki wspinaczkowej? A może zamierzasz spróbować swoich sił na prawdziwej ścianie? W tym drugim wypadku z całą pewnością przyda ci się profesjonalny sprzęt, bez którego ani rusz! W niniejszym artykule piszemy, co koniecznie musisz wiedzieć, oraz jakie akcesoria wybrać przed wybraniem się na zakupy do sklepu górskiego. W tej części szczególną uwagę poświęcamy butom oraz uprzęży, stanowiącym podstawę dobrego wspinania. Zapraszamy do lektury wszystkich miłośników wysokości i nie tylko.

PRZED ZAKUPAMI

Wybór sprzętu do pierwszej poważnej wyprawy wspinaczkowej ma ogromne znaczenie dla jej powodzenia i naszej satysfakcji. Warto wybierać go rozważnie, aby nie „zepsuć” sobie naszych pierwszych kroków na prawdziwych ścianach. Pospieszne kompletowanie ekwipunku może nie tylko sprawić, że nasza wspinaczka nie będzie tak satysfakcjonująca jakbyśmy tego chcieli (to w najlepszym razie), ale tez okaże się niebezpieczna dla naszego zdrowia, a nawet życia. Naprawdę warto o tym pamiętać.

PIERWSZY PRZYSTANEK – SKLEP GÓRSKI

Przy dobieraniu sprzętu nie bójmy się poprosić o radę bardziej doświadczonych „wspinaczy” i specjalistów. Często oszczędzi nam to wiele zachodu. Miejmy jednak też na uwadze, że niektóre sprzęty i rozwiązania trzeba przetestować na własnej skórze. (Oczywiście w graniach rozsądku i bezpieczeństwa) Gdzie kupować sprzęt? W sklepie górskim w rodzaju a5sklep.pl, gdzie możemy liczyć na najwyższą jakość produktów.

 

Przede wszystkim musisz przygotować się na to, że ekwipunek na skały jest zdecydowanie większy, jak i bardziej kosztowny, niż ten potrzebny do wspinania na ściance. Pamiętaj jednak, że to inwestycja zarówno we własne bezpieczeństwo, komfort oraz rozwijanie swojej pasji, dlatego z całą pewnością nie warto na niej oszczędzać. Bogatsi o tą świadomość możemy wybrać się zakupy.

BUTY

Zacznijmy od samych podstaw, czyli butów. Po ściance możesz być przyzwyczajony do tego, że udawało ci się pokonywać wysokości w zwykłych sportowych butach. Na prawdziwe skałki to jednak za mało i niezbędny będzie zakup specjalnego obuwia do wspinaczki. Na początek wystarczą ci ich standardowe modele, których cena plasuje się w granicach 150 – 300 złotych. Ważne by były one dobrze dobrane do rozmiaru twojej stopy, co zapewni odpowiednie oparcie w czasie drogi w górę. Nie warto szaleć ze szpanerskimi, drogimi modelami. Dla początkujących mogą stać się przeszkodą, a nie pomocą przy ich pierwszych krokach.

UPRZĘŻ

Drugim obok butów, podstawowym elementem wyposażenia jest uprząż wspinaczkowa. Nikomu, kto miał choć drobną styczność ze wspinaczką, nie trzeba tłumaczyć dlaczego. Na rynku znajdziesz wiele jej modeli. Skąd wiedzieć, który wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na certyfikaty oraz oznaczenie CE. Kolejna kwestia to wygoda. Nawet jeśli uprzęż posiada wszystkie certyfikaty i jest niezwykle zaawansowana technologicznie to i tak będzie do niczego, jeśli nie jest ci w niej wygodnie.