Jak zacząć prowadzenie działalności w Hiszpanii?
Własną firmę można zarejestrować w kraju, ale można to też zrobić poza jego granicami. Z pewnością wymaga to pewnej znajomości miejsca, w którym będzie się chciało pracować. W Hiszpanii istnieje możliwość rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to także określane jako samozatrudnienie. Przedsiębiorca, który sam siebie zatrudnia może rozliczać podatek VAT, jest też zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Może również zatrudniać pracowników, a cechą charakterystyczną takiej działalności jest również to, że przedsiębiorca w pełni odpowiada za swoją firmę.
Działalność w formie samozatrudnienia w Hiszpanii wygląda podobnie do tego, co znamy z Polski. Taki biznes w Hiszpanii daje możliwość dowolnego organizowania sobie pracy, wyznaczania sobie celów i kierunków rozwoju. Firma tego rodzaju musi się regularnie rozliczać, w czym pomocne może być biuro rachunkowe, które często oferuje także inne usługi komplementarne takie jak doradztwo biznesowe czy usługi kadrowe.
Czy tylko samozatrudnienie jest sensownym rozwiązaniem?
Obok możliwości rejestracji firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej możliwe jest także zakładanie firmy w Hiszpanii w formie spółki. Taki biznes w Hiszpanii jest szczególnie korzystny z punktu widzenia podatkowego. Przez pierwsze dwa lata działalności spółki na rynku przewidziana została niższa, preferencyjna stawka podatku od spółek, co dotyczy wszystkich możliwych do rejestracji jej wariantów. Więcej informacji na temat kwestii księgowych, jakie dotyczą Hiszpanii można znaleźć na stronie jednego z działających tutaj biur rachunkowych. Wystarczy wejść na stronę- https://biuroksiegowewhiszpanii.pl.
- Jeśli chodzi o dostępne do rejestracji rodzaje spółek to można je podzielić na kapitałowe i osobowe. Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych należą spółki kapitałowe, szczególnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to bardzo elastyczny typ spółki, który jest odpowiedni zarówno dla mniejszych jak i średnich przedsiębiorstw. Większe firmy mogą natomiast działać jako spółka akcyjna.
- W przypadku chęci rejestracji spółki konieczne jest założenie konta bankowego nowego podmiotu, na którym wykaże się wpłatę kwoty kapitału początkowego- minimalnego, jaki jest wymagany. Wpłaty dokonują wspólnicy w określonej wielkości udziałach, które są ustalone w akcie założycielskim spółki. Taki podmiot można też zarejestrować samemu, wówczas jest się jednak jedynym udziałowcem.
- Proces rejestracji spółki w praktyce jest odrobinę bardziej skomplikowany od procesu rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej. Zawsze można jednak liczyć na wsparcie biura rachunkowego, szczególnie, jeśli słabo orientujemy się w tutejszych przepisach. Najważniejszy etap rejestracji spółki to wizyta u notariusza, który poświadcza akt założycielski i statut spółki. To właśnie te dokumenty zawierają informację o układzie zależności wspólników. Konieczne jest też określenie, w jaki sposób spółka sama będzie decydować o swoich losach.