Dieta dla sportowców – czego nie powinna zawierać?

dieta , sport

Dieta dla sportowców – czego nie powinna zawierać?

Posted On23 lutego 2022 0

Amatorskie albo zawodowe uprawianie sportu wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Podstawą jest oczywiście odpowiednia dieta dla sportowców, dzięki której nie tylko można kontrolować wagę, ale również poprawić swoją kondycję i osiągać lepsze wyniki w różnego rodzaju zawodach. Najważniejsze jest wykluczenie z niej niewłaściwych produktów, które mogą doprowadzić do licznych problemów i przeszkodzić w wydobyciu ze swojego ciała maksimum wydajności.

Składniki zakazane w diecie dla sportowców

Dieta dla sportowców powinna obfitować w wartościowe produkty, które dostarczą organizmowi niezbędnych witamin oraz minerałów. Analogicznie trzeba z niej wyeliminować wszelkiego rodzaju składniki, które wpływają negatywnie na formę. Mowa tutaj przede wszystkim o niezdrowych tłuszczach (nasyconych), które znajdują się między innymi w daniach wielokrotnie przetworzonych, fast-foodach czy gotowych posiłkach, jakie możemy zakupić w najbliższym sklepie.

Co więcej, warto także zwrócić uwagę na zbyt dużą ilość soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, co prowadzi nie tylko do nadwagi, ale także zaburza pracę wielu narządów oraz układów w ludzkim ciele. Znajduje się ona przede wszystkim w słodkich i słonych przekąskach oraz różnego rodzaju daniach, o których piszemy wyżej.

Co więcej, dieta dla aktywnych powinna być pozbawiona dużej ilości cukrów prostych, które także nie są najlepsze dla zdrowia i kondycji. Dlatego chcąc utrzymać formę, warto zrezygnować ze słodyczy i zastąpić je np. batonami proteinowymi, które zawierają mnóstwo wartościowego białka czy różnego rodzaju minerałów.

Pamiętaj także o wyeliminowaniu wszelkiego rodzaju używek, w tym alkoholu i papierosów, które są absolutnie niewskazane w diecie dla aktywnych osób – nawet tych trenujących amatorsko.

Co jeść, aby osiągać lepsze wyniki?

Podstawą diety dla sportowców powinny być produkty, które zawierają odpowiednie ilości białek, węglowodanów oraz tłuszczów i które pozwolą na dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin, a także minerałów. Znajdziesz je w chudym mięsie (zwłaszcza wołowym i drobiowym), rybach, owocach morza, warzywach, owocach, roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych.

Bardzo dobrym rozwiązaniem mogą być także suplementy diety dla sportowców, dzięki którym uzupełnisz niedobory witamin i minerałów. Jeżeli masz problemy z ułożeniem odpowiedniego jadłospisu dla siebie, możesz skorzystać z porad sprawdzonego gabinetu dietetycznego, takie jak projektzdrowie.info. Dzięki temu dieta dla sportowców zostanie w stu procentach dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb.

Dieta w trakcie ćwiczeń

A jaka powinna być dieta w trakcie ćwiczeń? Przede wszystkim przed samym treningiem warto zjeść lekki posiłek albo wysokiej jakości przekąskę bogatą w białko. Polecamy tutaj wspomniane już batony albo koktajle proteinowe, dzięki którym nie obciążysz nadmiernie swojego żołądka i zaspokoisz głód, a do tego zyskasz dodatkową energię do ćwiczeń.

Wszystko to sprawi, że Twoja dieta będzie wartościowa i pozwoli Ci na osiąganie jeszcze lepszych wyników.