Dieta dla osób aktywnych fizycznie – o czym wiedzieć?

dieta , sport , Treningi

Dieta dla osób aktywnych fizycznie – o czym wiedzieć?

Posted On30 stycznia 2022 0

Zdrowe odżywianie organizmu i aktywność fizyczna idą ze sobą w parze, odgrywając kluczową rolę w sporcie oraz w drodze po zdrowie. Odżywcza i wartościowa dieta to paliwo dla każdego sportowca – zdrowy jadłospis ma za zadanie przygotować organizm do intensywnego wysiłku i zapewnić efektywny trening.

Oprócz regularnego spożywania posiłków niezmiennie istotne jest to, co jemy. Dlatego przygotowałam dla Was garść wskazówek, dzięki którym Wasz trening przyniesie jeszcze więcej korzyści.

Dieta dla osób aktywnych fizycznie

Jedzenie jest paliwem – dostarcza niezbędnych elementów do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim postaw na białko, które jest istotne zarówno przy regeneracji, jak i budowaniu mięśni. Białka są również budulcem kości, krwi i organów wewnętrznych. Trening niszczy włókna mięśniowe, dlatego białko powinno stanowić posiłek okołotrenigowy, co oznacza, że należy je włączyć do diety zarówno przed, jak i po treningu. Składające się z aminokwasów białko odbudowuje uszkodzone podczas wysiłku mięśnie, co z kolei zapobiega kontuzjom i sprawia, że po treningu dalej mamy energię. Wybieraj chude mięso, np. pierś z kurczaka, indyka, chudą wołowinę, jogurty typu greckiego, nasiona chia, ryby morskie. Gdy nie masz czasu na przygotowanie wartościowego posiłku, sięgnij po odżywkę białkową. Węglowodany również stanowią podstawę diety osób aktywnych fizycznie. Oprócz makaronów częściej wybieraj kasze, ryże, ziemniaki. Nie zapominaj o warzywach i owocach. Bardzo ważne w diecie są tzw. dobre tłuszcze, z których absolutnie nie wolno rezygnować.

Dieta dla sportowców – powinno się jeść przed treningiem i po treningu?

Oto co jeść przed i po treningu:

  • co jeść przed treningiem – odpowiednie wybory żywieniowe przed treningiem będą miały wpływ na to, jak będziesz się czuł w trakcie uprawiania sportu i zaraz po nim;
  • co jeść po treningu – odpowiednie odżywianie oraz nawodnienie to kluczowe elementy zdrowego stylu życia i efektywnej aktywności fizycznej, pomogą uzupełnić zapasy glikogenu, ale też pozbyć się z organizmu szkodliwych metabolitów oraz naprawić mikronaderwania mięśni.

Dieta dla osób trenujących – kilka najważniejszych zasad:

Ustalając dietę dla siebie, jeśli jesteś sportowcem, powinieneś przestrzegać poniższych zasad:

  • zadbaj o bilans kaloryczny, dostarczaj organizmowi tyle kalorii, ile spalasz;
  • nie przejadaj się, jedz nawet 5 posiłków dziennie, w mniejszych porcjach, o regularnych porach;
  • jedz sezonowo i kolorowo, w pierwszej kolejności wybieraj owoce i warzywa, które w danym sezonie daje natura, dbaj o rozmaitość i różnorodność produktów. Pamiętaj, żeby wszystkie składniki odżywcze na Twoim talerzu występowały w odpowiednich proporcjach;
  • wyeliminuj słodycze, produkty przetworzone, alkohol;
  • gotuj na parze, duś zamiast smażyć;
  • nawadniaj się, wypijając dziennie odpowiednią ilość wody, odrzuć wszelkie napoje gazowane i soki pełne cukru;
  • nie podjadaj między posiłkami, Twój organizm potrzebuje czasu, żeby spokojnie strawić pokarm, na co również potrzebuje energii.

Więcej na temat diety dla sportowca przeczytasz na https://projektzdrowie.info/diety/dieta-dla-aktywnych/