Czy warto zakładać spółkę w Hiszpanii? Co warto wiedzieć o rodzajach spółek?

firma , praca

Czy warto zakładać spółkę w Hiszpanii? Co warto wiedzieć o rodzajach spółek?

Posted On7 marca 2024 0

Zakładanie spółki w Hiszpanii jest dość często wybieraną strategią wejścia na rynek w charakterze przedsiębiorcy. Na takie rozwiązanie decydują się nawet te osoby, które wstępnie chciały otworzyć biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. W celu ograniczenia liczby formalności, z jakimi wiąże się rejestracja spółki, stworzono specjalny wariant spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie „nowe przedsiębiorstwo”. Taką spółkę można zarejestrować w dużej mierze przez Internet ograniczając wizyty w urzędach do minimum.

W sytuacji, kiedy tradycyjny proces rejestracji zamyka się w czasie od 2 do 4 tygodni, wariant „nowe przedsiębiorstwo” pozwala na ukończenie kwestii formalnych nawet po 4 dniach. Czym jednak jest spółka w Hiszpanii i dlaczego z wielu względów jest to tak korzystne rozwiązanie? Czy warto zakładać spółkę?

Czym się wyróżnia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jedną z największym zalet tego typu spółki (jak sama nazwa wskazuje) jest to, że można stworzyć podmiot wraz ze wspólnikami, do którego przystępuje się ze swoim kapitałem. Jego wielkość determinuje wielkość udziałów w spółce (chociaż sam termin „udziałów” bardziej pasuje już do spółki akcyjnej). Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formacją bardzo zbliżoną do spółki akcyjnej, gdyż obie te spółki są kapitałowe i chronią majątki odrębne udziałowców. Jednakże, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest polecana dla firm mniejszych i średnich, a spółka akcyjna dla dużych przedsiębiorstw. Spółki akcyjne doskonale nadają się do podejmowania współpracy pomiędzy skrajnie różnymi środowiskami. Różnice pomiędzy spółką akcyjną i spółką z ograniczoną odpowiedzialnością znajdują także odzwierciedlenie w wysokości kapitału początkowego, jakim musi dysponować podmiot na starcie i który należy wykazać na nowym koncie bankowym spółki. W przypadku spółki akcyjnej minimalna kwota kapitału początkowego jest nieporównywalnie wyższa.

W praktyce, spółka w Hiszpanii w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podmiotem o dość dużej elastyczności- stąd tez powód, dla którego jest ona tak często wybierana. Można ją nawet zarejestrować w pojedynkę, co często zdarza się w sytuacji, kiedy przedsiębiorca chce skorzystać z przewidzianych ulg podatkowych. Zostały one przewidziane dla nowych podmiotów na pierwsze dwa lata działania spółki na rynku.

Czy proces rejestracji spółki jest skomplikowany?

Zastanawiając się, czy warto zakładać spółkę na pewno trzeba mieć na uwadze, że tych formalności będzie więcej niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Wszystkie dokumenty należy wypełnić w obowiązującym języku urzędowym, czyli hiszpańskim. Wstępem do wszelkich działań jest wyrobienie sobie numeru NIE identyfikacji cudzoziemca. Należy też mieć na uwadze, że istnienie spółki opiera się o specjalnie sporządzony akt założycielski, który musi być potwierdzony w gabinecie notarialnym. W akcie zostaje szczegółowo rozpisany podział kapitału w ramach podmiotu oraz sposób, w jaki spółka będzie decydowała o swoich losach. Wszyscy uczestnicy nowego podmiotu muszą zostać zgłoszeni do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego.

Zapraszamy do kontaktu https://accountingservicesinspain.com/.